Co dělat, když mám podezření na nemoc COVID-19

Datum publikace: 18.03.2020 - 21:00

...

Vrátili jste se z rizikové oblasti, je někdo nemocný ve vašem okolí a vy pociťujete příznaky spojované s onemocněním COVID-19? Poradíme, jak v takové situaci zachovat, koho kontaktovat a jak snížit riziko možného dalšího šíření nákazy. Rady vycházejí z manuálu, který na specializovaném webu zveřejnilo české ministerstvo zdravotnictví.

 

V první řadě je třeba při podezření na nákazu nemocí COVID-19 zůstat doma – to znamená nejen nechodit do práce, ale ani například na nákup nebo k lékaři. Pokud potřebujete nakoupit, využijte donáškové služby, anebo služeb dobrovolníků. Nezapomeňte je o svém podezření na nákazu informovat!

Ministerstvo i lékaři radí využít platbu předem (aby nedošlo ke kontaktu s bankovkami, které budete předávat jinému člověku) a nákup si nechat donést za dveře (opět aby nedošlo k přímému kontaktu s dalšími lidmi).

Svého ošetřujícího lékaře, tedy nikoliv nemocnici anebo příslušnou hygienickou stanici, neprodleně informujte o svém podezření na nákazu telefonicky. Lékař pak rozhodne o dalším postupu, doporučí testy, anebo by měl zařídit příjezd odběrové sanitky. Na tu se však podle posledních zpráv čeká i několik dnů a kapacita odběrových míst se navyšuje jen velmi pozvolna. Stejně tak je možné, že hned neuspějete, budete-li se chtít informovat na speciálně zřízených linkách Státního zdravotního ústavu (724 810 106, 725 191 367, 725 191 370), i když jsou v provozu tři infolinky, jejich operátoři nápor volajících ne vždy zvládají.

Domácí karanténu dodržujte, dokud se případně neprokáže, že nejste nakažení. Ministerstvo zdravotnictví radí pobývat v dobře větratelné místnosti tak, abyste byli separovaní od ostatních členů domácnosti. Pokud je to možné, používejte i oddělenou koupelnu – v opačném případě je třeba důkladněji a častěji uklízet a používat při úklidu dezinfekční prostředky. Používejte také vlastní sadu ručníků a vlastní sadu nádobí.

Pokud je to možné, noste doma a při případné cestě k lékaři roušku. Ta omezí riziko nakažení dalších lidí ve vašem okolí. Při kašli a kýchání si vždy zakryjte ústa a nos kapesníkem, případně rukávem – nezakrývejte si ústa a nos rukou. Kapesníky a případný další odpad (například použité roušky) je třeba před vyhozením do popelnice řádně uskladnit v pevně zavázaném pytli. Ministerstvo dále radí pro jistotu pytel s odpadem dát do dalšího pytle a teprve pak vše vyhodit do odpadového kontejneru.

Prádlo perte na nejvyšší teplotu, jakou dané oblečení neponičí. Ideální jsou teploty nad 60 stupňů Celsia. Stejně tak je dobré prádlo žehlit na nejvyšší možnou teplotu.

Většina nakažených nemoc přečká v domácí karanténě. Pokud se však váš stav zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud voláte zdravotnickou záchrannou službu, sdělte operátorům, že je u vás podezření/potvrzená nákaza nemocí COVID-19. 

Aktualizováno: 19.03.2020 - 10:22