Dobrovolnictví aneb Jak můžete při aktuální krizi pomoci i vy

Datum publikace: 18.03.2020 - 17:00

...

Nákupy, hlídání dětí nebo šití roušek. Aktuální krizová opatření vyvolala v Češích vlnu solidarity s těmi, kdo jsou současnou pandemií nejvíce ohrožení, anebo s těmi, na koho tato opatření nepříznivě dopadla. 

 

Nejprve se objevilo několik dobrovolníků, kteří na sociálních sítích zmínili, že pojedou na nákup a rádi nakoupí například i svým starším sousedům, aby nemuseli ven. Senioři jsou nákazou novým koronavirem nejvíce ohrožení a jde také o skupinu obyvatel, ve které je úmrtnost na nemoc COVID-19 nejvyšší. 

Během několika dnů se však z ojedinělých nabídek stala doslova dobrovolnická záplava, do které se můžete zapojit i vy. Nejvíce dobrovolníků se aktuálně schází ve skupině na Facebooku s názvem Dobrovolníci pro lidi ohrožené koronavirem. Kromě nákupu či hlídání dětí pro rodiče, kteří s nimi nemohou být doma, tu lidé nabízejí například i právní či psychologické poradenství. Nejvíce nabídek míří samozřejmě na seniory, kromě nákupů lidí nabízejí například i vyzvedávání léků či venčení psů, zkrátka vše, co pomůže omezit pobyt seniorů venku na minimum.

Další desítky nabídek denně se pak shromažďují v jednotlivých komunitních skupinách podle místa bydliště. 

Pomoci lze ale i jinak, například prostřednictvím neziskových organizací a jiných institucí, které se pomocí seniorům a dalším. Jednou z takových organizací je Život 90, dobrovolníky koordinuje například i Sousedská pomoc. Dobrovolníci také pomáhají nemocnicím a porodnicím šitím roušek

Při kontaktu s lidmi myslete vždy v první řadě na bezpečí. Udělejte vše pro to, abyste nenakazili sebe ani druhé.

Aktualizováno: 19.03.2020 - 10:28