Prevence aneb Noste roušky a myjte si ruce

Datum publikace: 18.03.2020 - 21:32

...

Co dělat a nedělat, abyste se vyhnuli nákaze novým typem koronaviru? Přinášíme souhrn nejen hygienických pravidel, která sníží riziko přenosu nemoci COVID-19 mezi lidmi.

 

První případ onemocnění způsobené novým koronavirem se v České republice objevil v neděli 1. března. Od té doby už došlo k několika přenosům nemoci mezi členy jedné rodiny (ve všech případech šlo o jedince, kteří se nakazili při lyžařské dovolené v Itálii a nákazu pak přenesli na své příbuzné), ale také k takzvanému komunitnímu přenosu, což je situace, kdy není jasné, kde nebo od koho se nemocný nakazil. 

Nemoc se šíří poměrně snadno – zejména kapénkami, tedy vzduchem například při kašlání nebo kýchání, ale také při běžném hovoru. Riziko nákazy lze zmenšit, a to několika jednoduchými opatřeními, která do vašeho života nijak zásadně nezasáhnou.

V této souvislosti je také vhodné zmínit roušky – nejen v Česku je lidé během několika málo dnů z obchodů a lékáren naprosto vykoupili, čímž způsobili problémy zejména lékařům. Roušky sice před nákazou nemocí zcela COVID-19 nechrání (před přenosem infekce ochrání pouze respirátory se stupněm ochrany FFP3), ale je dobré ji nosit kvůli snížení rizika. Mnoho měst dokonce zakrytím úst a nosu rouškou či alespoň šálou podmínilo pobyt v hromadné dopravě a stát uvažuje o plošném nakázání nošení roušek. 

Preventivní kroky proti nákaze:

1) Myjte si ruce mýdlem několikrát denně. Mytí rukou by mělo být opravdu důkladné – ne kratší než 40 sekund. Pokud není možné ruce si umýt, použijte alespoň dezinfekční gel.

How to handwash

2) Omezte kontakt s nemocnými lidmi.

3) Vyhýbejte se zaplněným místům, kde je riziko přenosu nemoci logicky vyšší.

4) Jezte ovoce a zeleninu, udržujte zdravou životosprávu.

5) Kašlejte a kýchejte takzvaně „do lokte/do rukávu“, nikdy si nezakrývejte ústa rukou, na které by následně ulpěly mikroskopické potenciálně infekční kapénky.

6) Nedotýkejte se obličeje neumytýma rukama. Nemoc se do těla nejsnadněji dostane přes sliznice, tedy přes oči, ústa či nos. 

7) Používejte jednorázové kapesníky.

8) Doma častěji větrejte.

9) Pokud je to možné, pracujte z domova anebo v práci alespoň pořádejte videokonference a zamezte setkávání větších týmů.

10) Pokud to není absolutně nevyhnutelné, zdržte se podávání rukou a jinému fyzickému kontaktu s jinými lidmi.

11) Pokud v práci obědváte, nejezte ve společných prostorách s dalšími lidmi.

12) Necestujte do zasažených oblastí.

 

Jak nosit roušku

1) Než si roušku nasadíte, důkladně si umyjte ruce. Roušky se dotýkejte co nejméně.

2) Některé roušky mají tenký kovový pásek v oblasti nosu, aby rouška lépe držela. Jako první si tedy dejte roušku na nos a lehce pásek vytvaruje. 

3) Upevněte si roušku na obličeji, ujistěte se, že máte zakrytý nos i ústa a rouška sedí.

4) Elastickou gumičku si dejte za uši, anebo si pevně zavažte tkaničky roušky kolem hlavy.

5) Stáhněte spodní část roušky až pod bradu. Stále se jí však dotýkejte co nejméně.

6) Pokud rouška provlhne, vyměňte ji za jinou. Roušku znovu nepoužívejte. Při sundávání se opět tkaniny dotýkejte co nejméně – může být infekční. Roušku vyhoďte do uzavíratelné nádoby a odpad co nejčastěji likvidujte.

Video: zdroj WHO

Aktualizováno: 19.03.2020 - 10:24