Co dělat v karanténě

Datum publikace: 18.03.2020 - 18:00

...

Opatření, která mají sloužit k zastavení šíření korona viru, přitvrzují. Celostátní karanténa je v tuto chvíli nutná a je na každém z nás, jak se s ní dokáže vypořádat. Situace je to nelehká, náročná na psychiku, zejména pro lidi, kteří žijí sami a ocitli se tak v úplné izolaci. Věříme ale, že naše heslo „Kdo je připraven, není překvapen“ se dá uplatnit i v této nelehké situaci, a proto přinášíme několik tipů, jak přežít karanténu ve zdraví. 

 

Mějte denní plán

Je vědecky prokázané, že pokud se člověk dlouhodobě potýká s nejistotou, má to negativní vliv na jeho psychické zdraví. Vytváření i malých plánů na každý den vám pomůže získat jistotu. Zatím nevíme, jak dlouho budeme muset karanténu dodržovat, může to trvat týdny, v horším případě měsíce. Zabavený mozek je základ a dnešní doba, plná moderních technologií, nám dává velké množství možností, jak si ho zabavit. Neznamená to, že budete dokola koukat na seriály na Netflixu. Využijte času, který jste dostali a naučte se něco nového. Už léta jste se chtěli naučit cizí jazyk? Využijte aplikace, videa na Youtube a pusťte se do toho. Lepší příležitost mít už nebudete. 

Nezapomínejme ale na seniory, kteří si s technikou nemusí vždy rozumět. Baví vaši babičku vyšívat? Dovezte jí, kromě jídla a dalších běžných potřeb, vyšívací potřeby. Má dědeček rád křížovky? Nakupte mu jich hromadu a řekněte mu, že musí každý den vyluštit minimálně tři (=uděláte mu plán na každý den). 

 

Omezte přístup k informacím

V mediích momentálně neexistuje jiné téma než korona virus. Pokud budete jen sedět doma, neustále sledovat zprávy a děsit se toho, co přichází, je to špatně. Správné je zůstat informovaný, ale znát míru. Snažte se najít rovnováhu, to znamená, sledujte informace a nařízení, která ovlivňují běžný život, ale nezapomeňte mozek zabavit i informacemi jinými. 

 

Pravidelný pohyb

Karanténa, která platí na celém území České republiky, v současnosti nezakazuje volný pohyb v parcích a v přírodě. Doporučujeme tedy každý den vyrazit na procházku někam ven na slunce. Pohyb je nesmírně důležitý pro udržení kondice a pro zachování psychické pohody. I v tomto případě ale dodržujte pravidla bezpečného pohybu venku. S nikým se nebavte, nesdružujte se ve skupinách, používejte ochranné pomůcky a používejte zdravý rozum, vyhýbejte se místům, kde se kumuluje větší množství lidí. Pokud Vám z nějakého důvodu situace neumožňuje jít ven, cvičte doma. Lektoři jógy, pilates a mnozí další poskytují momentálně online lekce zdarma. Využijte toho.  

 

Učte se doma s dětmi

Některé děti se mylně domnívají, že zavřené školy = prázdniny. Je potřeba s nimi mluvit a vysvětlit jim, že i přes to, že jsou doma, měly by se učit. V tomto ohledu nám opět pomohou moderní technologie, existuje velké množství aplikací a webových stránek, které se dají využít přesně pro tyto účely. Ne každý rodič ovládá matematiku, chemii či fyziku na takové úrovni, aby mohl děti učit sám, ale každý rodič může dohlédnout na to, aby jeho dítě 2-3 hodiny denně studovalo. Mnoho výukových videí najdete na YouTube, ale existují i specializované weby jako například https://khanovaskola.cz , matika.in , gramar.in. Česká Televize také reagovala na situaci, ve které se nacházíme a vznikl pořad UčíTelka. Pokud dětem nastavíte pravidelný režim, tak ve chvíli, kdy se vrátíme zase do normálního života, budou mít přechod jednodušší. 

 

Myslete pozitivně

Ano, ocitli jsme se v nelehké situaci, která negativně ovlivňuje životy nás všech, ale je to jen překážka, kterou společně překonáme a život půjde dál. Proto nepropadejte beznaději a chmuru. Nesmíme se zapomínat smát a myslet pozitivně. Odměňujte se. Nemůžeme se potkávat s kamarády a s rodinou, tak jak bychom chtěli. Ale díky tomu, že žijeme v tak krásné době neomezených možností, se s nimi můžeme setkat jinak. Naučte své prarodiče se Skype a pravidelně si s nimi volejte. Uvidíte, jak moc je to bude bavit. Proč byste si nemohli s kamarády dát pivní conference call, který nahradí běžné posezení u piva.

 

Pomáhejte bližním

Zní to jako přikázání, ale dnes to platí více než kdy dřív. Umístěte u vás v domě lísteček, že nakoupíte či vyvenčíte psa vašemu staršímu sousedovi. Pokud máte šicí stroj, začněte šít roušky. Přidejte se k dobrovolníkům, kteří organizují pomoc seniorům ve vašem městě. Kromě toho, že vaše pomoc může doslova zachránit život, tak pomáhání má i příznivý vliv na psychickou pohodu. Budete mít pocit, že děláte něco, co má smysl, a to je pocit k nezaplacení. 

 

Aktualizováno: 19.03.2020 - 10:26