Jak zabezpečit svou rodinu

Datum publikace: 18.03.2020 - 19:00

...

Současná světová krize, kterou pandemie COVID-19 způsobuje, v mnoha lidech vyvolává zejména jednu otázku: Jak zabezpečit a ochránit svou rodinu? I zde samozřejmě platí heslo, kdo je připraven, není překvapen. Co když jsme se nepřipravili dopředu, jak mám teď zabezpečit rodinu? Hlavně zachovejte chladnou hlavu, v několika krocích vám poradíme, jak se o vaše blízké v této nelehké situaci postarat. 

 

Vytipujte si, kdo je ve vaší rodině krizový článek.

V mediích se to opakuje stále dokola, nejohroženější skupinou jsou starší lidé, 60+ a chronicky nemocní. Dále jsou ohroženi pacienti se sníženou imunitou. Ohroženi nejsou tedy jen rodiče a prarodiče, ale třeba onkologičtí pacienti a kardiaci v jakémkoliv věku. Ti by neměli, pokud to situace dovolí, vůbec vycházet a přijít do kontaktu s jinými lidmi, a to i v rámci rodiny. V případě, že je nutné, aby domov opustili, tak jedině v roušce a rukavicích. 

Vytipujte si, kdo v rodině je potenciálně ohrožený a vysvětlete mu, proč je důležité, aby zůstal v izolaci od zbytku rodiny. U mnoha lidí jsou projevy onemocnění COVID-19 mírné nebo dokonce žádné, a proto nikdy nevíte, zdali nemůžete být přenašečem právě vy, i když se cítíte dobře. Každý jednotlivec je pro ohroženou skupinu možné riziko. Je velmi důležité s rodinou o této situaci mluvit, zejména starší lidé dlouhodobější izolací velmi trpí. Návštěva vnoučků je pro ně nejšťastnější chvíle týdne a těžko se smiřují s tím, že se těchto návštěv musí na delší dobu vzdát. Naštěstí existují jiné cesty, jak být s vašimi blízkými v kontaktu. Pravidelně jim volejte, pokud váš příbuzný zvládá video telefonát, tak i to je cesta, která v době krize může nahradit návštěvu u příbuzných. Ptejte se jich nejen na to, jestli něco nepotřebují, ale jak se mají a jak se cítí. Mnoho lidí má strach a tím, že s nimi o problému budete mluvit, je uklidníte. 

 

Mám si dělat zásoby?

V Itálii, kde je situace daleko horší než u nás, nejsou zavřené obchody s potravinami a lékárny. A ani karanténní nařízení tam nezakazuje cestu do obchodu. Je tedy velmi nepravděpodobné, že by vláda České republiky u nás přistoupila k razantnějším řešením a obchody zavřela. I nadále tedy budeme mít možnost si normálně nakoupit vše potřebné. Zároveň je však nutné změnit návyky, zejména pokud jste do teď chodili nakupovat každý den. Obchody jsou místa s větší koncentrací lidí a hrozí tedy riziko nakažení. Naučte se nakupovat na několik dní dopředu. Pokud je to možné, využívejte on-line objednávek, kdy vám nákup dovezou až domů. V případě, že se přecijen musíte vydat do obchodu osobně, určitě dbejte na svou bezpečnost. Noste roušku, rukavice a ve frontě dodržujte vzdálenost minimálně 1,5m. Nekupujte nebalené pečivo a ovoce se zeleninou myjte pečlivě pod teplou vodou stejně jako vaše ruce. 

Zásobování byste měli zajistit i pro rizikové skupiny, které jsou v izolaci. Ideální stav je, kdy zásobování zajišťuje jeden člen rodiny, který nechodí do práce a tím pádem nepřijde do styku s tolika lidmi = pravděpodobnost nakažení je nižší. Předání nákupu by pak mělo probíhat tak, že necháte nákup za dveřmi a s izolovaným se nesetkáte. Pokud jej přece jen chcete alespoň pozdravit, vždy mějte roušku a dodržujte bezpečnou vzdálenost. Jakýkoliv bližší kontakt (objetí, podání ruky) v tomto případě nepřichází v úvahu.   

 

Roušky a dezinfekce jsou nutné? A kde je sehnat? 

Ano jsou. Je skutečně stěžejní a nesmírně důležité tyto ochranné pomůcky používat. Právě jimi ochráníte vaši rodinu nejvíce. 

Momentálně není možné roušky ani dezinfekční gely sehnat v obchodech. Protože jsme ale národ kutilů, dokážeme si pomoci jinak. Na internetu naleznete mnoho návodů, jak si doma roušku ušít pomocí šicího stroje či vytvořit improvizovanou roušku pomocí šátku a gumiček. Ne každý občan umí s internetem, a proto se návody nedostanou ke každému. Naučte to svou babičku, vytiskněte jí návod, uvidíte, že pak začne ve volném čase šít roušky pro celou rodinu. Každý člověk potřebuje být prospěšný, dává mu to pocit jistoty a smyslu života. Vaše babička tím získá pocit, že může pomoct se situací bojovat a tím pádem bude více v psychické pohodě. Stejné je to s desinfekčními gely a spreji. Stačí vám alkohol, glycerin a peroxid a můžete vyrábět. 

 

Máme chodit ven? 

Jednoznačná odpověď je ano. Pro zdravou imunitu je potřeba vitamín D a ten získáváme ze slunce. Z nařízení vlády vyplývá, že můžeme chodit do parků a do přírody. Nicméně i zde platí pravidla. 

  1. Noste roušku
  2. Noste rukavice
  3. Neshlukujte se ve skupinách, držte si od ostatních odstup
  4. Na nic nesahejte, pokud to není nezbytně nutné
  5. Nechoďte s dětmi na dětská hřiště
  6. Používejte zdravý rozum a dbejte pokynů bezpečnostních složek

 

Nezapomínejte se bavit. 

V nelehkých dobách, je ze všeho nejvíce důležité zachovat psychickou pohodu. Nesmíme přestat žít a nesmíme se přestat bavit. Zejména pokud doma máte malé děti, které vnímají jakoukoliv rodinou nepohodu velmi citlivě. Hrajte s nimi hry, tvořte, učte se. Na YouTube je mnoho návodů na to, jak zrecyklovat věci, které máte doma a tvořit s nimi. Existují také stránky, jako například: https://cs.boardgamearena.com , kde můžete s rodinou ale i online hrát různé deskové hry. Scházejte se s kamarády na Skype, anebo hangouts a bavte se i o jiných věcech než jen o probíhající krizi. Dejte si s nimi pivo on-line.

Čekají nás ještě těžké časy, ale díky bohu, že jsme národ Švejků a dokážeme s úsměvem bojovat proti všemu a všem. 

Aktualizováno: 19.03.2020 - 10:26