Co je COVID-19

Datum publikace: 18.03.2020 - 23:00

...

Odkud se nový virus vzal, jak se přenesl na člověka a jak se liší od ostatních respiračních onemocnění. Přinášíme přehled základních informací, které o novém typu koronaviru a nemoci COVID-19 víme.

 

Nová nemoc, která se vyvinula v celosvětovou pandemii, se poprvé objevila v prosinci 2019 v čínské provincii Chu-pej ve městě Wu-chan. Lékaři si všimli zvýšeného počtu pacientů se zápalem plic a dalšími příznaky. 

Pozdějším zkoumáním vyšlo najevo, že nákaza zřejmě na člověka „přeskočila“ z luskounů, kteří se prodávají na místních trzích. 

Čína zavedla přísná restriktivní opatření, do karantény umístila celá mnohamilionová městanákaza se přesto rozšířila do celého světa, aktuálně nakažené eviduje každý kontinent kromě Antarktidy. 

Zatímco v Číně se situace pomalu stabilizuje, v Evropě pandemie zuří naplno. Světová zdravotnická organizace (WHO) za centrum světové nákazy aktuálně označila Itálii. 

Nemoc COVID-19 má inkubační dobu mezi dvěma a čtrnácti dny, přičemž člověk je nejvíce nakažlivý právě v prvních dnech nemoci, kdy ještě nepociťuje příznaky.

Podle výzkumu vědců a zdravotních organizací je průběh nemoci u 80 procent nakažených mírný, až asymptomatický (bez příznaků), 15 procentvelmi vážný průběh nemoci a u pět procent nemocných skončí na plicní ventilaci – tyto procentuální poměry jsou jiné než u běžné chřipky, se kterou je COVID-19 nesprávně srovnávaný. Počet závažných případů je u COVID-19 vyšší než u chřipky. Stejně tak je vyšší i tzv. smrtnost, tedy podíl lidí, kteří na nemoc zemřou ve vztahu k celkovému počtu nakažených, u chřipky je to asi 0,1 %, u nemoci COVID-19 jsou to zhruba čtyři procenta. Chřipka také postupuje rychleji, její inkubační doba je jen jeden až čtyři dny. Obě nemoci mají společné příznaky jako je únava, bolest v krku, horečka a kašel, u COVID-19 se postupně může přidat až zápal plic. U chřipky pak nakažení pociťují bolest kloubů a svalů. Chřipka se šíří rychleji než nemoc COVID-19, lidé se z ní ale také rychleji zotaví. Na rozdíl od nové nemoci, chřipka postihuje ve velké míře i děti. Vědci zatím nevědí, proč je mezi nakaženými nemocí COVID-19 tak málo dětí (celosvětově jednotky procent).

Nemoc COVID-19 je příbuzná s nemocemi SARS a MERS, které také způsobují koronaviry. Epidemie SARS vypukla v roce 2002, epidemie MERS v roce 2012. V obou případech jde o těžké respirační onemocnení, které se na člověka přeneslo ze zvířat.

Video: zdroj Osmosis/WHO

Aktualizováno: 19.03.2020 - 10:34