Návštěva úřadů aneb Pokud můžete, vše elektronicky

Datum publikace: 18.03.2020 - 12:00

...

Úřady jsou vedle obchodů další místa, kde se koncentruje větší počet lidí – což je v aktuální situaci vysoce nežádoucí. Úřady (ale například i Česká pošta nebo banky) proto vyzývají Čechy, aby vše, co lze řešit elektronicky či po telefonu, tak řešili, nebo aby počkali s vyřízením, nejde-li o neodkladnou záležitost.

Významnou pomocí v tomto směru je například rozhodnutí ministryně financí Aleny Schillerové o posunutí konečného termínu pro podání daňového přiznání. Poplatníci tak nyní mohou učinit až do 1. července 2020 (původně to bylo bez sankcí možné jen do 1. dubna). Schillerová tak chce zabránit, aby lidé s blížícím se koncem lhůty stáli společně ve frontách a aby se kontakt pracovníků úřadů s veřejností omezil z preventivních důvodů na absolutně nutné minimum.

Stejně tak budou úřady tolerantní při zmeškání lhůt v souvislosti se zbraněmi a bezpečnostním materiálem, jak už držitele zbraní informovalo e-mailem ministerstvo vnitra. Podle vnitra nepatří většina této agendy mezi neodkladné úřední záležitosti, proto může být vyřízena až po pominutí této výjimečné situace. 

Svůj provoz omezil také například Úřad práce, který posunul či zrušil většinu schůzek s nezaměstnanými klienty a vyzývá, aby lidé o dávky v nezaměstnanosti či o zprostředkování zaměstnání řešili elektronicky, poštou, přes datovou schránku anebo přes podatelnu ÚP. Osobní schůzky si jeho pracovníci sjednávají jen ve výjimečných případech.

Aktualizováno: 18.03.2020 - 15:31