Pozor na podvodníky

Datum publikace: 18.03.2020 - 16:10

...

Přestože současná světová krize v lidech vyvolala především vlnu solidarity, ve velkém se šijí roušky, někteří podnikatelé přepnuli výrobu a vyrábí ochranné pomůcky, tak se najdou i tací, kteří chtějí na situaci vydělat. Vydělávají na strachu a na důvěřivosti lidí, kteří se snaží všemožně ochránit své blízké. Oznámení o podvodném chování je mnoho a zabývá se jimi Česká obchodní inspekce a policie ČR, ale je především na nás, abychom se chránili a podvodníkům nenaletěli. Poradíme Vám, kdy je potřeba být ostražitý. 

 

Doplňky stravy

Na onemocnění COVID-19 neexistuje lék a stejně tak neexistují žádné doplňky stravy, které by prokazatelně pomáhali v boji proti tomuto viru. Vyplatí se, koupit si vitamíny a léky posilující imunitu, protože imunita je v boji proti onemocnění stěžejní. Preparáty proti COVID-19 jsou podvod. 

 

Roušky

Zatím co celé Česko šije zdarma anebo za minimální cenu, najdou se i tací, kteří volají seniorům, vydávají se za zástupce zdravotní pojišťovny a chtějí jim prodat předražené roušky. A to není vše, existují i lidé, kteří vám budou tvrdit, že rouška ušitá doma je na nic a vy si musíte koupit tu jejich, s aktivním stříbrem, abyste byli chránění. 

100% ochranu vám poskytnou jen respirátory FFP3 anebo roušky s nano filtrem. Bavlněné, doma ušité, roušky fungují všechny stejně, záleží pouze na hustotě materiálu, jestli jsou dvojité, mají kapsičku na filtr a hlavně, jak se o ně staráte. Přítomnost aktivního stříbra, i když i zde se dá pochybovat, zdali tam nějaké stříbro vůbec je, nemá prokázané účinky proti virům. Nenechte se napálit. Pokud si nemůžete roušku ušít doma, nenakupujte překotně na internetu. Nejprve se podívejte do dobrovolnických skupin na Facebooku a zkuste roušku poptat tam. Určitě najdete ve vašem městě někoho, kdo vám rád pomůže a roušku poskytne. Pokud nemáte tuto možnost, obraťte se na váš obecní úřad. Mnoho dobrovolníků roušky odevzdává na obecní úřady a kdokoliv si je tam pak může vyzvednout.

 

E-shopy

Momentálně se rozjíždí velký business s desinfekčními a ochrannými prostředky. Buďte opatrní. Nechceme vám radit, abyste nenakupovali přes internet, ale je potřeba, pro vaši vlastní ochranu, být velmi obezřetní. Zejména když: 

-nejsou jasně uvedené kontaktní údaje nebo IČO

-nefunguje zákaznická linka

-vznikl v únor-březen 2020 

-pokud požaduje platbu dopředu a není možnost objednání na dobírku

-pokud má minimum recenzí od ostatních uživatelů

-pokud jsou výrobky předražené nebo naopak podezřele levné 

Kontrolujte také dodací lhůty. Mnoho e-shopů prodává zboží, které nemají fyzicky na skladě a pak je dodací doba i několik měsíců. Pokud je to možné, vždy objednávejte zboží na dobírku a nikdy neposílejte peníze dopředu. 

Aktualizováno: 30.03.2020 - 20:41