Nachlazení, chřipka anebo COVID-19? Jak se liší příznaky nemocí

Datum publikace: 18.03.2020 - 22:00

...

V Česku je bohužel nade vši pochybnost mnohem více nakažených, než udávají oficiální čísla. Je to zejména proto, že testovací kapacity jsou nedostatečné a hygiena a lékaři často lidi, kteří mají symptomy COVID-19 a i tzv. cestovatelskou anamnézu, odmítají. Ne každá zvýšená teplota ale automaticky znamená, že jste se nakazili novým koronavirem.

Příznaky nemoci COVID-19, chřipky, ale i obyčejného nachlazení jsou v začátcích poměrně podobné. V této době však více než kdy dřív platí, že kdo k lékaři nemusí, ať zůstane doma a své symptomy konzultuje po telefonu – lékař pak rozhodne o dalším postupu, tedy o případné nutnosti dostavit se k němu osobně.

K rozlišení, co vás trápí za nemoc, může pomoci i jednoduchý přehled příznaků, který dalo dohromady americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Obecně lze říct, že běžnou rýmu a nachlazení doprovází hlavně ucpaný nos, podrážděný krk a mírně zvýšená teplota. V případě chřipky je nástup nemoci rychlý, ráno se můžete cítit dobře, večer už ale nápor nemoci cítíte naplno. Chřipku doprovází zejména únava, vysoká teplota, bolest svalů a kloubů, kašel a zimnice.

V případě nemoci COVID-19 je nástup příznaků spíše pozvolný, běžně mezi dvěma a čtrnácti dny. I proto si například nikdo dlouho nevšiml, že v Itálii postupně propuká epidemie nákazy novým koronavirem. COVID-19 doprovází horečka, kašel a tzv. dechová nedostatečnost, laicky potíže s dýcháním. U oslabených lidí, zejména seniorů či chronicky nemocných, se vše může vyvinout v zápal plic. U většiny nakažených je však průběh nemoci mírný, o čemž svědčí i to, že většina nakažených Čechů je jen v domácí izolaci a berou léky na zmírnění příznaků.

Na rozdíl od chřipky se při nákaze novým koronavirem většinou neobjevuje bolest hlavy, bolest v krku a ucpaný nos. A naopak při chřipce většinou nedochází k potížím s dýcháním.

Je třeba upozornit, že tento výčet je čistě orientační a hodí se jako „první pomoc“ pro laiky, přesnou diagnózu může určit jen doktor na základě testů – znovu ale opakujeme, že lékaře je dobré kontaktovat nejprve telefonicky a domluvit se s ním na dalším postupu

Aktualizováno: 19.03.2020 - 10:21