Jak léčit COVID-19

Datum publikace: 18.03.2020 - 20:00

...

Kolem onemocnění COVID-19 vzniká mnoho otázek a jedna z těch nejčastějších je: jak je léčit? Toto onemocnění nezastaví alkohol, antibiotika, ale bohužel ani očkování proti chřipce. Jak tedy proti COVID-19 bojovat a jak ho léčit? Na to se vám pokusíme odpovědět.

 

Co je Onemocnění COVID-19? 

Abychom mohli onemocnění COVID-19, které způsobuje vir pojmenovaný SARS-CoV-2 efektivně léčit, musíme si prvně vysvětlit, co to vlastně je a jaké zdravotní komplikace působí. Předně je potřeba říct, že se skutečně nejedná o „horší chřipku“. Původ koronaviru je jiný než původ viru chřipkového, i přes to, že má podobné symptomy. Kdybychom měli hledat nejbližšího příbuzného, tak se jedná o virus SARS-CoV, který se objevil v roce 2002 v Číně a způsoboval syndrom náhlého selhání dýchání (SARS). Koronavirus, se kterým svět momentálně bojuje, byl proto pojmenován SARS-CoV-2 a ačkoliv je méně závažný než SARS-CoV, tak také napadá dýchací ústrojí a tím je nebezpečný. 

Koronaviry jsou rodina virů, který obvykle způsobují respirační onemocnění. Patří k nim viry, které způsobují běžné nachlazení. Pokud se v zimním období potýkáte s virózou (rýma, kašel, zvýšená teplota), jde s největší pravděpodobností o jeden z koronavirů, který není nijak nebezpečný, ale spíše nepříjemný. Jak se ale říká, neléčená rýma odezní za týden, léčená za sedm dní. Lék na ni není a my dokážeme pouze mírnit a řešit její nepříjemné symptomy. 

S onemocněním COVID-19 je to stejné, v současné době neexistuje lék, a proto léčíme přidružené problémy, které onemocnění doprovází.

 

Co se děje s pacientem, který onemocní COVID-19?

Nemoc může probíhat absolutně bez příznaků. Což je na jednu stranu dobrá zpráva, na druhou je to velice nebezpečné, protože mnoho nakažených o své nemoci nemusí vědět, a tedy jí může šířit

U 80 % nakažených pak má nemoc mírný průběh, bez pneumonie nebo s nezávažnou pneumonií a většina z nakažených se bez problému uzdraví. U zhruba 15 % pacientů je průběh onemocnění vážný a u 5 % případů kritický. Zde je potřeba zmínit, že kritický průběh je evidován zejména u starších osob a osob s chronickým onemocněním. 

Pacient nakažený virem SARS-CoV-2 mívá obvykle horečku, dále kašel, dušnost, bolest svalů a je unavený. Méně častými příznaky jsou průjem a zvracení. Právě dušnost je pro toto onemocnění typická a díky ní se dá odlišit od běžného nachlazení či chřipky

Vir v pacientově těle napadá dýchací cesty a plíce. Zde způsobuje fibrózu (zjizvení), což vede k ztluštění plicní stěny a tím pádem v důsledku snížení koncentrace kyslíku v krvi. Pacient má pocit, že nemůže dodechnout. Pokud má nakažený funkční imunitní systém, tak si s virem poradí a zničí ho v řádu několika týdnů. Pokud se ale vir dostane do těla pacienta se špatným imunitním systémem, korona virus dokáže napadnout i imunitní systém a v tu chvíli nastane problém, protože jak už jsme zmiňovali, momentálně neexistuje lék. Léčba dokáže mírnit důsledky nákazy (např. okysličování krve, napojení na plicní ventilaci), ale ve výsledku se s virem musí poprat náš imunitní systém

 

Jak léčit COVID-19?

Jako při každém onemocnění, nejdůležitější je prevence. V současnosti je již jasné, že je potřeba se zejména nenakazit a chovat se zodpovědně k sobě i k okolí. Noste roušky, myjte si ruce, dodržujte státem nařízenou karanténu. Dále je ideální nastartovat imunitu, protože v případě nakažení bude vaše tělo připraveno s virem bojovat. Existuje mnoho komplexních léků na posílení imunity, které jsou běžně dostupné v lékárnách. Doplňujte vitamíny A, B6, B12, C a D. Ty jsou nezbytné pro správnou funkci imunity. Pokud máte raději přírodní přípravky, vyzkoušejte hlívu ústřičnou, echinaceu anebo rakytník. Samozřejmě jako vždy platí, že nejlepším zdrojem potřebných vitamínů je ovoce a zelenina. Nezapomeňte ji proto pravidelně zařazovat na váš jídelníček.

Pokud jste již nakažení, nejdůležitější je se izolovat, abyste nemoc nešířili dále. Protože lék není, můžeme jen mírnit příznaky nemoci, tedy použít běžně dostupné preparáty na horečku, hodně pít a spát a mít klidový režim. V každém případě je nutné pacienta hlídat a v případě zhoršování stavu vše konzultovat s lékařem po telefonu, který nařídí případnou hospitalizaci. 

 

A co očkování? 

Momentálně několik států pracuje na vývoji očkování proti COVID-19. V USA se tento týden provedl první test na člověku. Je možné, že vakcína bude k dispozici v řádu několika měsíců. Do té doby se ale musíme spolehnout sami na sebe. Na naši ohleduplnost k okolí a na náš imunitní systém. 

 

Experimentální léčba

Vědci v boji proti koronaviru nasadili experimentální lék s názvem Remdesivir. Ten vyvinula americká farmaceutická společnost původně jako lék na krvácivé horečky ebolu a marburg, na začátku roku ho však lékaři vyzkoušeli i na pacientovi nakaženém novým koronavirem – a ten se vyléčil. Světová zdravotnická organizace pak lék (stále neschválený pro globální trh) za aktuálně nejlepší dostupný pro boj s nemocí COVID-19. Řada zemí tak výzkumníkům dala výjimku pro použití na dalších pacientech. Výjimku Remdesivir dostal i v České republice, lze tedy očekávat, že ho brzy lékaři podají prvním pacientům i u nás.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualizováno: 19.03.2020 - 10:22