Kde najít aktuální informace

Datum publikace: 17.03.2020 - 11:55

...

V současné situaci platí více než kdy jindy, že je potřeba mít k přístup k těm nejaktuálnějším informacím. Jenže – kde takové informace hledat?  

Světová zdravotnická organizace v minulých dnech varovala před nepravdivými informacemi, které zbytečně podněcují paniku – její zástupci uvedli, že kromě pandemie koronaviru bojují i s „infodemií“. V současnosti platí, že nejrychlejší informace se sice dají sehnat na sociálních sítích (nejlépe na Facebooku nebo Twitteru), ne vždy jde ale o údaje pravdivé, ucelené a právě především aktuální. I v tomto případě se tedy vyplatí selektovat zdroje, ze kterých nejnovější informace o vývoji situace čerpáme.

Česko

Nejjistější je spolehnout se na vládu a jednotlivá ministerstva, která mají mimořádná opatření při mimořádných situacích v gesci. Z těchto zdrojů vycházejí aktuální a pravdivé informace a pokyny, jak se chovat. 

Pro rychlé zorientování doporučujeme využít twitterové účty daných institucí či ministrů (v současné situaci jde o účty ministerstva zdravotnictví @ZdravkoOnline, ministerstva vnitra @vnitro a ministerstva zahraničních věcí @mzvcr a také představitelů vlády jako je premiér Andrej Babiš @AndrejBabis, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch @adamvojtechano a ministr zahraničí Tomáš Petříček @TPetricek). Drtivá většina vládních institucí už moderní době přizpůsobila, jejich účty jsou aktuální a informace se na nich objevují takřka v reálném čase. Twitter je také skvělý zdroj v případě, kdy jsou webové stránky jednotlivých ministerstev či institucí přetížené a nelze se na ně dostat.

Přesto je ale dobré sledovat i oficiální weby ministerstev, kde se opět nacházejí ty nejaktuálnější informace, byť ne vždy v úplně jednoduše stravitelné formě. Nejlepší a na informace nejobsáhlejší je momentálně speciálně vytvořený web ministerstva zdravotnictví koronavirus.mzcr.cz. Zde najdete statistiky, odpovědi na nejčastější otázky, přesné pokyny ohledně karantény, ale i užitečné odkazy na další stránky. Informace ohledně chování ve vztahu k aktuální koronavirové epidemii naleznete i na webu ministerstva vnitra (mvcr.cz) – sem by měli zamířit hlavně ti, kteří si nejsou jistí, zda a kam můžou v době nouzového stavu vycestovat. Otázky zejména pro Čechy v zahraničí zodpovídá web ministerstva zahraničních věcí (mvz.cz), informace ohledně mimořádných opatření ve vztahu k zaměstnancům či rodičům malých dětí přehledně podává web ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz) a nakonec je dobré sledovat i web samotné vlády (vlada.cz).

Svět

Pokud stojíte o informace o postupující pandemii, opět doporučujeme ověřené či oficiální účty na sociálních sítích, případně některé specializované weby. Informace o koronaviru zejména z globálního pohledu sleduje bedlivě několik českých novinářů, například Filip Horký (@FilipHorky) anebo Vojtěch Gibiš (@VojtechGibis). Vyplatí se kontrolovat i účet Světové zdravotnické organizace (@WHO) či amerického Centra pro kontrolu nemocí (@CDC).

Vývoj počtu nakažených, zemřelých, ale i vyléčených shromažďuje hned několik webových stránek, nejpřehlednější je Worldometer nebo velmi populární nCoV2019.live.

Aktualizováno: 18.03.2020 - 13:40