Mýty a hoaxy

Datum publikace: 18.03.2020 - 16:00

...

Téměř okamžitě po rozšíření nového typu koronaviru mimo Čínu do světa se vyrojilo velké množství zavádějících zpráv, dezinformací a hoaxů. Některé z nich, zejména ty týkající se alternativní léčby, mohou být až životu nebezpečné. 

Proti nemoci COVID-19 zabírá česnek, zázvor, popřípadě tvrdý alkohol. Jako prevence bezpečně stačí pití vlažné vody. Šíření nového koronaviru souvisí s nově zaváděnými sítěmi 5G, které oslabují imunitu. To je jen zlomek dezinformací, které se v souvislosti s novou nemocí na internetu objevily. Společné mají zejména to, že se bleskovou rychlostí rozšířily po celém světě a sdílely je desítky milionů uživatelů sociálních sítí.

Facebook, Google, Twitter a další sociální sítě se zavázaly proti šířícím se hoaxům (nejen) o koronaviru bojovat. Facebook například nabídl Světové zdravotnické organizaci (WHO) zdarma tolik reklamního prostoru, kolik jen bude potřebovat. Stejně tak při hledání určitých klíčových slov nabízí jako první odkazy na oficiální stránky WHO či na vládní weby. Spolu s dalšími provozovateli ostatních sociálních sítí se pak snaží aktivně blokovat účty, které nebezpečné dezinformace šíří.

Světová zdravotnická organizace přesto varuje, že kromě pandemie svět bojuje i s „infodemií“ – vyčlenila dokonce několik pracovníků jen na vyvracení dezinformací a hoaxů.

I v tomto případě tedy platí, že je dobré sledovat jen ověřené zpravodajství, případně ověřené účty na sociálních sítích.

Nejčastější koronavirové hoaxy:

Nemoc COVID-19 vyléčí česnek, zázvor a alkohol

Nevyléčí. Česnek a zázvor mohou podpořit imunitu, tedy obranyschopnost organismu před nákazou, to je ale všechno. V současné době na tuto nemoc neexistuje lék ani vakcína, i když několik vědeckých týmů z celého světa na jejich výrobě usilovně pracuje. Lékaři léčí příznaky nemoci (kašel, horečka, problémy s dýcháním), v některých případech zabral i mix léků na jiné, podobné nemoci – avšak nešlo o stoprocentní úspěch. Stejně tak nemoc nezlikviduje konzumace alkoholu. Alkohol vir zlikviduje pouze je-li součástí dezinfekce.

Stačí pít teplou vodu

Na internetu se objevila nebezpečná informace, že vir zabijí teploty vyšší než zhruba 30 stupňů Celsia, plně proto stačí pít v patnáctiminutových intervalech teplou vodu. Není to pravda. Lékaři nicméně doporučují v případě respiračních onemocnění zvýšit přísun tekutin.

5G sítě napomáhají šíření koronaviru, protože oslabují imunitu

Sítě páté generace jsou aktuálně převážně ve východní Asii, kde se nový koronavirus rychle rozšířil. Tato skutečnost zřejmě stála za vznikem tvrzení o oslabené imunitě, kterou způsobují 5G vysílače. Opět – není to pravda. Žádná vědecká studie tuto „vlastnost“ sítí páté generace ani vzdáleně neodhalila.

Koronavirem se můžeme nakazit ze zásilky z Asie

Online obchody typu Alibaba či Aliexpress jsou v Evropě i ve Spojených státech velmi oblíbené. Není proto divu, že se tento hoax rozšířil rychlostí blesku. Vědci ale uklidňují. Mimo tělo virus vydrží nanejvýš 72 hodin, bezpečně ho pak případně zabijí velké teplotní výkyvy, ke kterým při přepravě zásilek z Asie běžně dochází.

Koronavirus vznikl v laboratoři, jde o armádní pokus

Toto tvrzení je dezinformační stálice. Že jde o nepodařený (anebo naopak vysoce vydařený) armádní či vládní pokus, se tvrdilo o celé řadě jiných nemocí. Vědci si jsou ale naopak téměř naprosto jistí, že nemoc na lidi „přeskočila“ z luskounů. První pacient se nejspíš nakazil na jednom z wuchanských trhů se zvířaty, kde je maso luskounů, ale i stále živá zvířata, běžně k dostání. Vědci později srovnali luskouní infekci s „lidským“ virem SARS-CoV-2 a kvůli téměř stoprocentní shodě došli k závěru, že nemoc se do lidské populace dostala právě touto cestou.

Virus vyvinul Izrael, aby tamější laboratoře později profitovaly z prodeje léku

Tým izraelských vědců je zřejmě velmi blízko vývoji léku na nemoc COVID-19. Právě proto se zřejmě tato dezinformace na internetu objevila.

Virus je uměle vyvinutý, protože už před vypuknutím epidemie se prodávaly dezinfekce proti koronaviru

K tomuto hoaxu stačí říct jen to, že koronaviry pro svět nejsou neznámé. Jiné typy koronaviru způsobují například „příbuzné“ nemoci SARS či MERS, které jsou již pěknou řádku let známé. A dezinfekce tyto typy virů dokáží účinně zlikvidovat.

COVID-19 je obyčejná chřipka

Není. Většina nakažených má jen mírné příznaky, které jsou srovnatelné s těmi, které doprovází onemocnění chřipkou. V případě nemoci COVID-19 však existuje mnohem větší riziko pro starší lidi. Procentuálně mnohem více nakažených skončí na jednotce intenzivní péče, stav nakažených se také velmi rychle zhoršuje. Stejně tak je v tomto případě oproti chřipce mnohem větší smrtnost. V Číně a aktuálně třeba v Itálii došlo právě z tohoto důvodu ke kolapsu nemocniční péče – pro nakažené v kritickém stavu není dost lůžek. 

Aktualizováno: 19.03.2020 - 10:28